نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟

در این مقاله قصد داریم تا نکات مهمی در رابطه با این سوال؛ نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟ خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همانطور که مستحضر هستید کاشت مو، مراحلی مختلف را پشت سر میگذارد تا نتیجه درست را برای فرد به همراه داشته باشد. درست و اصولی خوابیدن نیز یکی از این عوامل به شمار می رود که باید به آن توجه کافی را داشت تا در نتیجه نهایی تاثیر منفی یا مخربی نداشته باشد. نکته ای که باید در طول دوران بعد از کاشت یا نقاهت خود به آن توجه داشته باشید مراقبت از گرافت های تازه کاشته شده و در صورت بخیه داشتن در قسمت بانک مو، مراقبت از این ناحیه می باشد. نباید هیچگونه فشاری به این نواحی وارد شود چرا که گرافت های مو، مخصوصاً در روز های اول یا هفته اول بسیار ضعیف و حساس هستند. کوچکترین فشار یا ضربه ای به این نواحی مستقیماً در نتیجه ای که قرار است از کاشت مو خود دریافت کنید، تاثیر منفی دارد.

فشار به گرافت های تازه کاشته شده در نواحی مشخص سر موجب ریزش یا کنده شدن آنها خواهد شد. در صورتی که محل برداشت گرافت ها یا بانک مو بخیه خورده باشد فشار یا ضربه به این نواحی نیز موجب عفونت و مشکلاتی از این قبیل برای فرد خواهد شد. بنابراین چگونه خوابیدن یکی از موارد مهمی به شمار می رود که باید به آن توجهی ویژه داشت تا زحمات، تحمل درد، صرف وقت و هزینه فرد به هدر نرود و نتیجه ای مطلوب حاصل شود.

بعد از کاشت مو با توجه به کارهایی که بر روی پوست سر انجام می شود، نواحی مختلف سر دچار حساسیت بالایی خواهد بود. به همین منظور طبق عادت همیشگی استراحت یا خوابیدن موجب بروز مشکلاتی در نواحی که در آن کاشت صورت گرفته خواهد شد. معمولاً بعد از رعایت نکردن نکات مربوط به صحیح خوابیدن و فشار به نواحی حساس سر قبل از هرچیز پوست سر با تورم شدیدی رو به رو خواهد شد و یکی از اولین نشانه ها، در صورت بد خوابیدن می توانید با تورم سر متوجه آن شد.

به هیچ عنوان نباید به صورت صاف و طبق عادت های قبلی خود، بر روی این نواحی استراحت و هرگونه فشاری اعمال کنید. برای استراحت یا خوابیدن بهتر است تا سر را با زاویه ای حدوداً 30 درجه بر روی بالش قرار دهید. به هیچ عنوان سر خود را از جلو بر روی بالش قرار ندهید، چرا که با این کار ممکن است صدمه های شدیدی به گرافت های کاشته شده وارد کنید و باعث عفوت، چرک و در نهایت ریزش آنها شوید.

تحقیقات متخصصین در رابطه با نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو

بسیاری از متخصصین این امر با توجه به تحقیقات گسترده و تخصصی که در این زمینه به عمل آورده اند برای افرادی که به دنبال طرز خوابیدن درست هستند و با سوال؛ نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟ رو به رو هستند، روش های پیشنهادی را مطرح کرده اند. همانطور که اشاره کردیم برای خوابیدن درست بهتر است بالش خود را در زاویه ای حدود 30 درجه تنظیم کنید و کمر خود را طوری که صورت، سینه و شکم شما به سمت سقف باشد قرار دهید و به صورت طاق باز استراحت کنید.

قرار دادن سر بر روی بالش نیز بدیهی است که باید به صورت کاملاً آرام و بدور از هیچگونه فشاری به نواحی که از آن گرافت های مو برداشت شده است، همراه باشد. شاید برای برخی از افراد استراحت کردن به صورت طاق باز و به شکلی که به آن اشاره شد کمی سخت باشد و نتوانند در این حالت استراحت یا خوابی عمیق داشته باشند. افرادی با این شرایط می توانند با رعایت جوانب احتیاط به پهلوی چپ یا راست نیز بخوابند.

جا دارد تا بار دیگر این موضوع را به شما تذکر بدهیم که یکی از مشکل ساز ترین و ممنوعه ترین کارهایی که در رابطه با نوع خوابیدن بعد از کاشت مو نباید آنها را انجام داد، دمر یا به روی شکم خوابیدن می باشد. به روی شکم خوابیدن یکی از عادت هایی به شمار می رود که بسیاری از افراد هنگام خواب شب یا استراحت در طول روز داشته و تنها با این پوزیشن خوابی راحت و عمیق را خواهند داشت. اما موردی که هفته های اولیه باید رعایت شود و به نوعی از قوانینی به شمار می رود که رعایت آن الزامیست نخوابیدن بر روی شکم یا به صورت دمر می باشد. اما شاید این سوال پیش بیاید که با خوابیدن بر روی شکم چه اتفاق مضری برای گرافت های مو تازه کاشته شده، می افتد.

خوابیدن بر روی شکم بعد از کاشت مو

در واقع با خوابیدن بر روی شکم شما دچار تورم شدید در سر و صورت خود خواهید شد و جدا از آن ممکن است به گرافت های مو تازه کاشته شده در جلوی سر خود به صورت غیر ارادی آسیب های جبران ناپذیری وارد کنید. همانطور که مستحضر هستید گرافت های مو در این زمان بسیار حساس بوده و همین امر باعث می شود تا با کوچکترین فشار، تماس و آلودگی کنده شده یا دچار ریزش شدیدی شوند. رعایت نکاتی که به آن اشاره می شود ضمن دور نگهداشتن فرد از دچار شدن به عفونت، تورم، چرک و … در نواحی گفته شده در نتیجه نهایی نیز تاثیر داشته و زحمات، تحمل درد و سختی هایی که فرد متحمل می شود را با نتیجه ای عالی همراه خواهد کرد.

استفاده از بالش مسافرتی برای خوابیدن بعد از کاشت مو

در رابطه با سوال؛ نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟ یکی از راه های دیگری که می توان با استفاده از آن خوابی راحت و منظم داشته باشید، استفاده از بالش مسافرتی است. خاصیت این نوع بالش ها در این است که کمترین میزان تماس با مو سطح پوست سر دارند. این امر از اهمیت بالایی در دوران بعد از کاشت و حفظ و نگهداری از پوست سر مخصوصاً روزهای اول دارد.

تماسی با پوست سر و موهای کاشته شده در روز های اولیه نباید برقرار شود، از اینرو برخی از پزشکان یا متخصصین استفاده از بالش مسافرتی را پیشنهاد می کنند. افرادی که بخیه در پشت سر خود دارند معمولاً از این نوع بالش ها برای خواب یا استراحت استفاده می کنند. تماس حداقلی این نوع بالش موجب می شود تا افرادی که بعد از عمل کاشت مو در پشت سر خود دارای بخیه هستند، دچار عفونت، تورم و … در این ناحیه نشوند و دوران نقاهت اولیه خود را به خوبی و با رعایت اصولی که وجود دارد سپری کنند.

رعایت نکات بهداشتی و شستشو کالای خواب برای استراحت بعد از کاشت مو

از دیگر مواردی که در رابطه با مراقبت ها و اصلول نگهداری بعد از کاشت مو باید به آن توجه داشته باشیم رعایت بیشتر مسائل بهداشتی مخصوصاً تمیز بودن و شستشو مرتب کالای خواب است. با توجه به زخم بودن پوست سر و حساسیت هایی که در برابر جذب میکروب دارد بهتر است تا ملحفه، رو بالشی و … را به صورت مرتب تعویض و شستشو دهیم. اینکار کمک می کند تا از بروز مشکلات عفونی و … برای فرد جلوگیری شود و محافظت حداکثری از نقاط حساس به عمل بیاید.

برای اینکه بتوانید بهترین عملکرد را در رابطه با این امر داشته باشید، می توانید از چند ملحفه، رو بالشی و … استفاده کنید تا امکان تعویض آن به صورت روزانه برای شما فراهم باشد. با در دست داشتن چندین دست ملحفه و رو بالشی و … کار شستشو آنها برای فرد بسیار آسانتر خواهد بود و همانطور که اشاره شد امکان تعویض آنها به صورت روزانه وجود خواهد داشت، که این امر در نوع خود از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

استفاده مناسب و صحیح از حوله در روزهای ابتدایی کاشت

علاوه بر تمیزی محلفه، روبالشی و … ، جنس الیاف تشکیل دهنده کالای خواب نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید به آن توجه داشت تا مشکل ساز نشود. استفاده از حوله نرم یکی از مواردی به شمار می رود که در روند مراقبت های بعد عمل کاشت مو شما موثر می باشد. در روز های ابتدایی بعد از کاشت نواحی که بر روی آن عمل صورت گرفته ممکن است با ترشحاتی مثل خون یا مایعاتی دیگر همراه باشد. برای اینکه پارچه ملحفه دچار لک ها و آثار خون و … نشود بهتر است از حوله ای نرم استفاده شود. استفاده از حوله امکان لکه بری آسانتر و جذب نشدن خون و مایعات به پارچه های نازک و نفوذ پذیر روبالشی و … را فراهم خواهد کرد. با توجه به لطافتی که الیاف ملحفه یا رو بالشی باید داشته باشد تمیزی آن نیز در اولویت قرار خواهد داشت، بنابراین استفاده از چند دست حوله در روز های اولیه می تواند شرایط بهتری برای  فرد مهیا کند.

داشتن زاویه ی حدودی 30 درجه هنگام خواب بعد از عمل کاشت مو

در رابطه با سوال؛ نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟ نکاتی را خدمت شما عرض کردیم و این موضوع نیز به صورت مختصر اشاره داشتیم که بالش باید طوری تنظیم شود تا شیبی در حدود 30 تا 45 درجه داشته باشد. به این موضوع توجه داشته باشید که تورم جزو یکی از مواردی به شمار می رود که در هر نوع عمل کاشت مو تهاجمی و غیر تهاجمی فرد با آن مواجه خواهد شد و مسئله ای عادی به شمار می رود.

تورم سر و صورت فرد در روز های اولیه که ممکن است به 10 روز نیز برسد مورد عادی بوده و فرد با آن مواجه می باشد. اما چیزی که می تواند تورم را کاهش دهد و در این پروسه تاثیرگذار باشد نوع قرار گیری یا بهتر بگوییم وضعیت سر نسبت به بدن می باشد. قرار گیری سر با توجه به زاویه ای که برای آن تعیین کردیم کمک می کند تا تورم زودتر کاهش پیدا کند. با صاف قرار دادن سر و رعایت نکردن به اصول وضعیت سر به گردن تورم نه تنها دیر تر از بین خواهد رفت بلکه ممکن است میزان تورم نیز افزایش داشته باشد و مدت زمان بیشتری طول بکشد تا از بین برود.

میزان تورم سر و صورت شخص در روز های اولیه خود به اوج رسیده و در روز های بعد به صورت تدریجی کاهش پیدا می کند. اما در صورتی که وضعیت سر نسبت به بدن و زاویه بالش رعایت نشود ممکن است تورم کمی بیشتر ادامه پیدا کند.

خواب کافی و منظم بعد از کاشت مو

نکته ای که در رابطه با موضوع این مقاله و سوال؛ نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟، که برای بسیاری از افراد پیش می آید  لازم است تا به آن اشاره داشته باشیم، داشتن خوابی منظم و کافی می باشد. خواب منظم و کافی در روند بهبود فرد تاثیر بسزا و مهمی ایفا می کند و می تواند روند بهبودی اوضاع فرد را دستخوش تغییرات مثبتی کند. بخشی از انرژی بدن با خوابیدن کافی تامین می شود و بازسازی های اعضای مهم بدن نیز هنگام خواب و استراحت انجام می شود. بدیهی است که با کاشت یا پیوند مو برای قبول کردن و جایگیری گرافت های مو بدن نیاز به ویتامین، انرژی و … دارد.

با خوابیدن کافی و استراحت منظم روند تامین انرژی و قبول کردن گرافت های پیوند خورده به پوست سر به خوبی جلو رفته و تاثیرات مثبت و بهبودی سریع تری را برای فرد به همراه خواهد شد. بسیاری از پزشکان و متخصصین این امر طبق تحقیقاتی که در این زمینه به عمل آورده اند به این نتیجه رسیده اند که حداقل میزان خوابی که فرد در دوران بعد از عمل باید داشته باشد 8 ساعت بوده که شروع خواب باید از ساعت های پایانی روز 10 الی 11 شب شروع شود. در این زمان بدن بیشترین انرژی را برای بازسازی و ترمیم اعضای مهم بدن و سایر بافت های آسیب دیده داشته و بالاترین بازدهی را در روند بهبود به همراه خواهد داشت.

مدت زمان رعایت الگو خواب درست، بعد از کاشت مو چقدر است؟

الگو خواب و نکاتی که در رابطه آن خدمت شما عرض شد حداقل تا 10 روز باید رعایت شود تا نتیجه مطلوب حاصل شود و مشکلی برای گرافت های مو پیش نیاید. زمانی که تعیین شده به منظور پیوند خوردن و به نوعی پذیرفتن گرافت های مو توسط سر فرد می باشد. این مدت زمان برای بهبودی یا ترمیم بافت های آسیب دیده، خراش های ایجاد شده و بخیه ها الزامیست و در صورتی که طبق الگو تعیین شده خواب بیمار صورت نگیرد، نتیجه نهایی مطلوب نخواهد بود.

بعد از گذراندن دورانی که به آن اشاره شد، با احتیاط و رعایت برخی از مسائل مانند عدم فشار به نواحی که برای آن کاشت صورت گرفته می توانید همانند قبل با پوزیشنی که به آن عادت دارید استراحت کنید. رعایت نکات به منظور بهبودی و ترمیم نواحی که برای آن کاشت صورت گرفته و بعد از گذراندن مدت زمان تقریباً 2 هفته ای می توانید به روال سابق خود در رابطه با خوابیدن و استراحت کردن بازگردید البته با رعایت برخی از نکات که به آن اشاره شد.

روزهای اولیه بعد از کاشت مو

به این موضوع اشاره کردیم که روز های اولیه بعد از کاشت مو از اهمیت بالایی برخوردار بوده و سر و صورت فرد با ورم یا تورم هایی همراه می باشد. تا 5 روز اول باید بیشترین مراقبت و حساسیت بالایی در رابطه با طرز خوابیدن و نکات مربوط به آن داشته باشید. در این روز ها همانطور که اشاره کردیم باید زاویه مناسبی را برای قرار گیری بر روی بالش رعایت کنید. با استفاده از چند بالش می توان زاویه حدودی 30 تا 45 درجه را فراهم کرد.

در روز های اولیه گرافت های تازه کاشته شده بسیار ضعیف، حساس و آسیب پذیر هستند به همین منظور بیشترین مراقبت ها مربوط به روز های اولیه بعد از عمل کاشت مو می باشد. وضعیت سر نسبت به بدن باید به گونه ای باشد که سر از بدن بالاتر قرار گیرد. نحوه قرارگیری سر با بدن در واقع نسبت به قلب تعیین می شود.

در صورتی که سر بالاتر از قلب قرار نگیرد ممکن است تورم، درد و ورم شدید یا عفونت را به همراه داشته باشد که این موضوع تاثیر منفی بر طی کردن روند دوران نقاهت بعد از کاشت و همچنین عدم دریافت نتیجه مطلوب خواهد داشت. بنابراین دو مرتبه به این موضوع اشاره خواهیم داشت که در صورتی که نتیجه ای مطلوب می خواهید نکاتی که به آن اشاره کردیم را مو به مو اجرا کرده و با پزشک خود نیز مشورت های لازم را داشته باشید تا بهترین و مطلوب ترین نتیجه را بدست بیاورید.

اهمیت دارو های تجویز شده توسط پزشک در رابطه با خواب فرد

استفاده دارو هایی که برای فرد بعد از کاشت مو توسط پزشک تجویز می شود غیر قابل انکار بوده و برای بهبودی و ترمیم سریعتر باید تمامی دستورالعمل های مصرف دارو ها به دقت و مو به مو رعایت شود. برخی از دارو هایی که برای دوران نقاهت بعد از کاشت توسط پزشک تجویز می شود مربوط به خواب بیمار و رفع درد می باشد. تسکین دادن درد نقشی مهم در رابطه با داشتن خوابی منظم و عمیق ایفا می کند از اینرو برای داشتن خوابی منظم و عمیق باید طبق دستور العمل های توصیه و تجویز شده توسط پزشک خود عمل کنید.

همانطور که اشاره شد برخی از دارو هایی که توسط پزشک برای فرد تجویز می شود خواب آور بوده و ضمن تسکین درد، به بهتر و عمیق تر خوابیدن فرد نیز کمک می کند. نکته ای که در رابطه با این موضوع لازم است تا به آن اشاره شود، داروهایست که به منظور جلوگیری از عفونت های احتمالی توسط پزشک تجویز می شود بوده و مصرف این دارو ها نیز بی تاثیر بر کیفیت خواب فرد نیست. چرا که در صورتی که فرد دچار عفونت، درد و تورم شود، امکان خوابیدن برای او فراهم نبوده و همین امر می تواند موجب ناراحتی، کلافگی و گذراند دوران نقاهت سختی برای فردی که عمل کاشت مو را انجام داده، به همراه داشته باشد.

سخن آخر

در این مقاله توضیحاتی را در رابطه با چگونگی خوابیدن فرد و نکاتی مربوط به بعد از کاشت مو که باید به آن توجهی ویژه داشت خدمت شما عزیزان عرض شد. در رابطه با این سوال رایج؛ نحوه خوابیدن بعد از کاشت مو چگونه است؟ جواب هایی مهم و نکاتی کلیدی مطرح شد و جواب های مفصل و مفیدی در این رابطه خدمت شما عزیزان ارائه کردیم. به صورت کلی دوران بعد از کاشت مو اگر از عمل کاشت مو اهمیت بیشتری نداشته باشد، اهمیت کمتری ندارد، بنابراین توجه و رعایت اصول و روندی که خدمت شما گفته شد تاثیر مستقیمی بر نتیجه ای که از کاشت مو حاصل می شود، خواهد داشت.

داشتن خوابی منظم و کافی یکی از فاکتور های مهم در روند بهبود و ترمیم بعد از کاشت مو به شمار می رود. به همین منظور باید اصول و رویه ای که به آن اشاره شد و پزشکتان به شما گوشزد خواهد کرد را مو به مو انجام دهید. همچینن با رعایت این نکات تعداد روز هایی که همراه با درد و تورم است را کاهش می دهید و بهبود و ترمیم را تسریع می بخشید.

استفاده از دارو های تجویز شده نیز در کنار رعایت نکات از اهمیت بالایی برخوردار بوده چرا که مصرف مرتب و منظم داروها نه تنها از بروز عفونت جلوگیری خواهد کرد، بلکه باعث می شود تا درد تسکین پیدا کرده و با توجه به خواب آور بودن برخی از این دارو ها خوابی عمیق و به اصطلاح یک تکه ای را تجربه کنید. داشتن خواب منظم در ساعت مقرر شده روند بهبودی و ترمیم نقاط آسیب دیده یا خراش خورده را تسریع بخشیده و این نکته نیز خود بیانگر اهمیت بالای خواب مناسب در دوران نقاهت بعد از عمل کاشت می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید