درمان ورم صورت بعد از کاشت مو

درمان ورم صورت بعد از کاشت مو

در این مقاله قصد داریم تا در رابطه با درمان ورم صورت بعد از کاشت مو، نکاتی خدمت شما عزیزان عرض کنیم تا ضمن بالا رفتن آگاهی شما عزیزان در این زمینه در صورتی که با این مشکل رو به رو هستید بتوانید آنرا به راحتی برطرف کنید. دکتر جراحی که عمل کاشت مو را برای فرد انجام می دهد اقدامات لازم را انجام داده و توصیه های مربوط به جلوگیری یا بهبود ورم صورت را به فرد یا همراه او ابلاغ خواهد کرد و ما در این مقاله به برخی از نکات کلی و موثر در روند درمان ورم صورت و بررسی علل آن میپردازیم. در ادامه بعد از مقدمه ای در این حوزه راه های درمان ورم صورت بعد از کاشت مو را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

امروزه یکی از روش هایی که به وسیله آن فرد زیبایی از دست رفته خود را به دست می آورد، کاشت مو می باشد. متد های کاشت مو از زمانی که مورد استفاده قرار گرفته تا به امروز تغییر هایی زیادی داشته است. متد هایی فراوانی برای کاشت مو به روش های مختلف با رویکرد دریافت نتیجه ای بهتر با عوارض و درد کمتر معرفی شده است که ابزار آلات و نوع کاشت در هرکدام متفاوت می باشد. اما چیزی که در تمامی روش ها یا متد های کاشت مو ثابت است ورم صورت بعد از کاشت مو می باشد. این امر یکی از عوارض کاشت مو بوده که همانطور که اشاره شد فرقی ندارد با استفاده از چه متد یا روشی کاشت مو صورت بگیرد در هر صورت عارضه ورم صورت، بعد از عمل کاشت مو برای فرد وجود خواهد داشت.

مشاهده ورم صورت در اکثر بیماران

به صورت کلی همانطور که اشاره شد ورم صورت یکی از مواردی به شمار می رود که در اکثر بیماران دیده می شود. ورم کردن سر، اطراف چشم، پیشانی و … طبیعی بوده و در حین جراحی این تورم با توجه به عمل کاشت مو و جراحی و اقداماتی که بر روی سر صورت می گیرد، به وجود می آید. دکتر جراح که عمل کاشت مو را بر روی فرد انجام می دهد، به نکاتی در رابطه با کم کردن و جلوگیری میزان تورم سر و صورت اشاره خواهد کرد و آن را به فرد یا همراه او توضیح خواهد داد. در صورتی که به این موارد توجه شود ورم صورت تا حد قابل توجهی کاهش و بعد از چند روز برطرف خواهد شد، اما در صورتی که به این موارد توجه نشود ورم صورت مدت زمان بیشتری وجود خواهد داشت. اما در ادامه به نکاتی در رابطه با درمان ورم صورت بعد از کاشت مو اشاره خواهیم داشت تا بتوانید با این مسئله به راحتی رو به رو و آنرا حل کنید.

عوامل موثر در ایجاد ورم صورت بعد از کاشت مو:

به این موضوع اشاره شد که در حین جراحی تورم یا به اصطلاح ورم در ناحیه سر و صورت شروع خواهد شد و تا چند روز نیز ادامه پیدا می کند. اما چه عواملی در بروز ورم سر و صورت بعد از کاشت مو دخیل هستند.

· تزریق سرم مخصوص حین کاشت گرافت های برداشت شده

یکی از عواملی که می توان آنرا از دلایل تورم یا ورم صورت و به صورت کلی نواحی مختلف سر دانست تزریق سرم مخصوصی است که بعد از برداشت گرافت مو و قبل از کاشت گرافت ها در نواحی مشخص شده به پوست سر تزریق می شود. شاید این سوال پیش بیاید که چرا باید این سرم به پوست سر تزریق شود و در صورتی که نشود چه تبعاتی به همراه خواهد داشت. نکته ای که در اینجا باید به آن اشاره داشت و آنرا علت تزریق این سرم به مناطقی که قرار است در آن پیوند یا کاشت مو صورت بگیرد دانست، میزان موفقیت آمیز بودن پیوند یا کاشت مو می باشد. در واقع شما برای کاشت گرافت مو لازم است تا منافذ کوچکی در پوست ایجاد کنید تا کاشت و ماندگاری یا بهتر بگوییم موفقیت آمیز بودن عمل پیوند را تا حد قابل توجهی بالا ببرید.

میزان تزریق این سرم متناسب با شرایط هر فرد متفاوت بوده و به همین علت است که هر فرد تورم صورت متفاوتی خواهد داشت. علت تزریق فاصله انداختن بین پوست سر و جمجه خواهد بود تا منافذ گرافت ها را به خوبی در برگرفته و عمل پیوند موفقیت آمیزتر شود. اما تورمی که تا چند وقت فرد دچار آن می باشد، به چه علت است؟ در واقع زمانی که داروی بی حسی و سرم به نواحی که قرار است در آن کاشت صورت بگیرد تزریق می شود، سرم راهی برای خارج شدن نخواهد داشت و بین پوست و جمجمه می ماند.

سرم به تدریج باید دفع شود تا تورم کم شود مقدار تزریق شدن این سرم هر چه بیشتر باشد فرد تورم بیشتری را تجربه خواهد کرد. مقدار تزریق یا استفاده از این سرم متناسب با شرایط و میزان گرافت هایی که باید کاشته شود بوده و هرچه نواحی وسیع تر و تراکم بیشتری مد نظر باشد طبیعتاً از این نوع سرم بیشتر استفاده خواهد شد و به تبع آن تورم بیشتری برای فرد ایجاد می شود. بنابراین یکی از علت هایی که باعث تورم می شود همین مورد خواهد بود و راه درمان ورم صورت بعد از کاشت مو در این رابطه تنها با عمل کردن به نکات مراقبتی و توصیه های پزشک و صبر برای جذب یا دفع تدریجی سرم از سطح زیرین پوست سر خواهد بود.

· متد کاشت مو

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود تا فرد ورم صورت یا برخی از نواحی سر را داشته باشد، نوع متد استفاده شده برای عمل کاشت مو خواهد بود. در واقع هر نوع متد از روش ها و ابزار های مختلفی را لازم داشته یا به اصطلاح می طلبد. در برخی از این متد ها میزان تهاجم و فشاری که به پوست سر وارد می شود بیشتر و در برخی دیگر کمتر خواهد بود که در صورت تهاجم و فشار کمتر، میزان تورم کمتری نیز به همراه خواهد داشت.

نکته ای که در رابطه با این موضوع لازم است تا به آن اشاره کنیم تمایل ترمیم بدن در مقابل هرگونه تهاجم یا زخم می باشد. این دو مورد از دلایل اصلی به وجود آمدن تورم در سر یا صورت فرد می باشند. زمانی که در پوست سر منافذ یا سوراخ هایی ایجاد می شود با توجه به تهاجمی که بدن متوجه آن می شود، سعی می کند تا هر چه سریع تر اقدام به بازسازی یا ترمیم خود کند همین امر موجب می شود تا پوست طی واکنشی که بدن از خود نشان می دهد و سعی در ترمیم کردن خود دارد، دچار تورم شود که میزان یا شدت آن، در هر فرد متفاوت بوده اما به صورت کلی تورم وجود خواهد داشت و تنها شدت تورم مطرح خواهد بود.

· استفاده از داروی بی حسی

از دیگر مواردی که در ورم سر و صورت نقش دارند استفاده از داروی بی حسی می باشد. این نوع دارو ها با توجه به مواد تشکیل دهنده ای که دارند ممکن است برای فرد اثرات آلرژیکی به همراه داشته باشند. همین امر موجب می شود تا زمانی که این دارو ها به پوست سر تزریق می شوند با واکنش پوست سر مواجه شوید که امری کاملاً طبیعی می باشد.

میزان تورم نیز به چند عامل که مهمترین آنها میزان استفاده از داروی بی حسی، نوع داروی بی حسی و میزان واکنش نشان دادن بدن فرد به این نوع دارو و … بستگی دارد. در واقع این نوع دارو با توجه به اینکه به پوست سر تزریق می شود و همانطور که اشاره شد ممکن است بدن فرد نسبت به برخی از مواد تشکیل دهنده این نوع دارو حساسیت داشته باشد، طبیعی است که مقداری تورم را برای فرد به همراه داشته باشد.

توصیه های مهم در رابطه با درمان ورم بعد از کاشت مو:

تا اینجا در رابطه با چگونگی به وجود آمدن ورم سر و صورت و اینکه چه دلایلی باعث می شود تا این تورم در نواحی سر و صورت فرد به وجود بیاید، توضیحاتی خدمت شما عزیزان عرض شد. در این بخش قصد داریم تا به موضوع یا مبحث اصلی مقاله بپردازیم و نکاتی در رابطه با چگونگی درمان ورم صورت بعد از کاشت مو خدمت شما عزیزان عرض کنیم.

استراحت

استراحت می تواند یکی از مواردی به شمار بیاید که در بهبود و کاهش تورم سر و صورت تاثیر بسزایی داشته و باید به آن توجه کرد. تا 7 روز اول سعی کنید در تخت خود استراحت کنید و از تغییر حالت دادن طولانی نظیر ایستادن یا نشستن به صورت طولانی مدت خودداری کنید.

در واقع تغییر وضعیت آن هم به صورت طولانی به بهبود تورم سر و صورت کمک که نمی کند هیچ، بلکه ممکن است باعث شود تا مدت طولانی تری با این مشکل دست و پنجه نرم کنید و به نوعی دوران نقاهت طولانی تری را سپری کنید. همینطور نباید سر را زیاد خم و راست کنید، چرا که خم کردن سر باعث خواهد شد تا تورم یا ورم صورت نه تنها از بین نرود بلکه در مواردی تشدید نیز بشود. بنابراین در هفته اول از خم کردن سر خود تا جایی که امکان دارد و به منظور تسریع بخشیدن دوران نقاهت خود جلوگیری کنید.

غذای مناسب

شاید برایتان جالب باشد که استفاده از غذای مناسب در روند بهبود و جلوگیری از تشدید تورم سر و صورتتان جلوگیری خواهد کرد و برایتان این سوال پیش بیاید که بعد از کاشت مو چه بخوریم؟ در واقع در هفته اول بعد از کاشت باید از خوردن غذای تند و شور تا جایی که امکان پذیر است جلوگیری شود. این کار باعث می شود تا روند بهبود سریع تر شود و ضمن آن از بروز ورم تازه یا تشدید آن نیز جلوگیری به عمل بیاید، که در نوع خود از اهمیت بالایی برخوردار بوده و باید به آن توجه های لازم صورت بگیرد.

همانطور که اشاره شد خورد و خوراک در این مقطع از زمان یعنی هفته اول بعد از کاشت مو از اهمیت بالایی برخوردار بوده و به صورت مستقیم بر میزان تورم تاثیرگذار می باشد. در بخش های بالایی به یکی از دلایل تورم در ناحیه سر و صورت که تزریق سرم به زیر پوست بود اشاره کردیم. به این موضوع نیز اشاره شد که سرم با توجه به شرایط فرد، میزان تزریق آن تعیین خواهد شد و هر چه میزان تزریق بیشتر باشد تورم به تناسب با آن بیشتر خواهد بود. همچنین به این نکته اشاره شد که سرم زیر پوست باقی خواهد ماند و به تدریج دفع و از بدن خارج خواهد شد.

نوشیدن مایعات

با توجه به مواردی که دو مرتبه آنها را یادآور شدیم نوشیدن مایعات برای کاهش تورم یکی از موارد درمان ورم صورت بعد از کاشت مو به شمار میرود. در واقع با خوردن مایعات زیاد سرم و مایع هایی که زیر پوست فرد است به تدریج از طریق ادرار دفع خواهد شد و به همین ترتیب ورم سر و صورت فرد کاهش پیدا خواهد کرد و فرد دوران نقاهت خود را طی مدت زمان کمتری سپری خواهد کرد.

توجهبه توصیه های پزشک

از دیگر مواردی که در درمان ورم صورت بعد از کاشت مو موثر بوده و لازم است تا به آن توجه شود. توجه به توصیه ها و دارو هایی است که پزشک برای فرد تجویز می کند. یکسری از دارو هایی که توسط پزشک برای فرد تجویز می شود صرفاً برای بهبود و جلوگیری از تشدید ورم سر و صورت فرد بوده که مصرف به موقع و مرتب این دارو ها مخصوصاً دارو هایی که منحصراً برای بهبود ورم سر و صورت تجویز شده است، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و فرد برای بهبودی کامل باید مصرف این دارو ها را به صورت مرتب و به موقع در دستور کار خود قرار داده باشد.

عدم استفده از برخی داروها

نکته دیگری که بی ربط به این مورد نبوده و باید به آن توجه داشت عدم استفاده از داروهایی نظیر آسپرین یا ایبوپروفن در روند درمان ورم صورت بعد از کاشت مو تاثیر مثبت داشته و استفاده از این دارو ها با توجه به رقیق نمودن خون بهبودی ورم سر و صورت فرد را به تعویق خواهند انداخت.

نوع خوابیدن

نوع خوابیدن نیز از دیگر مواردی به شمار می رود که می تواند در بهبود یا درمان ورم صورت تاثیر بسزایی داشته باشد. در رابطه با نوع و حالت درست خوابیدن بعد از کاشت مو در مقاله ای به صورت کامل نکات مهمی خدمت شما ارائه شد.برای اطلاعات بیشتر شما را به مطالعه مقاله نحوه خوابیدن درست بعد از کاشت مو دعوت مینماییم.

در هفته اول و دوم برای آسیب نرسیدن به گرافت های تازه کاشته شده و بهبود و کاهش تدریجی ورم سر و صورت باید به صورت مشخصی اقدام به استراحت کنید. اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم باید گفت که وضعیت سر نسبت به قلب باید به نوعی باشد که سر بالا تر از قلب قرار بگیرد. برای اینکار می توانید با استفاده از چند بالش و ملحفه سطح 45 درجه ای برای قرار گیری سر خود درست کنید تا وضعیت سر نسبت به قلب و بدن به نوعی تنظیم شود که سر در ارتفاع بالاتری قرار بگیرد. این عمل ضمن بالا بردن میزان موفقت آمیز بودن پیوند می تواند در بهبود و کاهش ورم سر و صورت بسیار تاثیرگذار باشد.

سخن آخر

در این مقاله به نکاتی در رابطه با درمان ورم صورت بعد از کاشت مو پرداختیم و به تمامی مسائل پیرامون آن نظیر اینکه ورم صورت چیست؟، چرا ایجاد می شود و راه های درمان آن چیست؟ و … پرداختیم. به صورت کلی همانطور که اشاره شد ورم صورت مسئله ای کاملاً طبیعی بوده و در صورتی که عمل کاشت مو صورت بگیرد این عارضه نیز در روز های اول یا بهتر بگوییم هفته های اول امری عادی به شمار می رود.

همه افرادی که اقدام به کاشت مو می کنند با این عارضه بعد از اتمام عمل و دوران نقاهت آن رو به رو هستند و تنها میزان زیاد یا کم بودن و مدت زمان بهبودی آنها نسبت به یکدیگر متفاوت و متغیر می باشد. متفاوت بودن میزان و مدت زمان ورم صورت هر فرد متناسب با شرایط و میزان استفاده از بی حسی و سرم و همچنین شرایط جسمانی فرد، می باشد.

توجه داشته باشید که استفاده مرتب و به موقع داروها، نحوه درست خوابیدن و استراحت کردن، توجه به توصیه های پزشک و …. تمامی مواردی که به آن اشاره شد، همه در مدت زمان بهبودی یا دوران نقاهت فرد تاثیر مستقیم دارد. بنابراین به تمامی نکاتی که در این مقاله متخصصین کلینیک رویش سبز به آن اشاره کردند، توجه داشته باشید اما قبل از آن تمامی توصیه های پزشک خود را جدی گرفته و آنها را در اولویت و دستور کار خود قرار دهید.توجه داشته باشید که هر متدی برای کاشت مو، ورم سر و صورت را به همراه داشته و تنها مدت زمان و شدت آن در متد های جدیدتر کمتر است وگرنه تمامی متد ها این نوع عارضه را به همراه داشته و فرد با رفتار درست و توجه به نکات و توصیه های گفته شده باید آن را کنترل و بهبودی خود را تسریع ببخشد.

دیدگاهتان را بنویسید